Skip to content

Kobiety, nierówność i ciężar wirusa HIV ad

2 lata ago

558 words

Lista podobieństw jest znacznie dłuższa. Oboje są matkami i opiekunami, oboje są dotknięci ubóstwem, są przejściowo zatrudnieni i walczą o uzyskanie podstawowych codziennych wymagań, takich jak odpowiednie zakwaterowanie. Oba miały ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej. Obaj byli zależni od mężczyzn w pewnym momencie ich życia, jeśli chodzi o bezpieczeństwo finansowe. Wszystkie te podobieństwa przyczyniły się do ich śmiertelnej więzi: infekcji HIV. Liczba kobiet (od 15 do 49 lat), którzy żyją z HIV według regionu. Dane pochodzą ze wspólnego programu ONZ dotyczącego HIV / AIDS.
Legion kobiet zarażonych wirusem HIV liczy się teraz w milionach (patrz wykres). Według Światowej Organizacji Zdrowia, 19,2 miliona kobiet żyło z HIV lub AIDS do końca 2003 roku. Alarmujący wzrost liczby zakażonych kobiet odnotowano na prawie każdym kontynencie. Najbardziej dotknięty jest region Afryki Subsaharyjskiej, gdzie 57% zarażonych to kobiety. W Stanach Zjednoczonych zakażenie HIV zaczęło nieproporcjonalnie rozprzestrzeniać się wśród kobiet z pewnych grup rasowych i etnicznych. Około 80 procent wszystkich kobiet żyjących z HIV lub AIDS w tym kraju jest członkami grup mniejszościowych – 66 procent jest czarnych, a 14 procent to Hiszpanie.2 Na całym świecie większość kobiet uzyskała HIV w wyniku heteroseksualnych stosunków seksualnych.
Biologia stanowi częściowe wyjaśnienie zwiększonego ryzyka zakażenia wirusem HIV kobiet. Jest dobrze ugruntowane, że podczas seksu bez zabezpieczenia HIV przenosi się skuteczniej z mężczyzny na kobietę niż z kobiety na mężczyznę. Błona śluzowa wyściółki pochwy zapewnia lepszą przeponę niż prącie prącia, a mikrolezje w błonie śluzowej pochwy wywołane innymi zakażeniami przenoszonymi drogą płciową pozwalają na zwiększoną penetrację wirusa.3
Jednak rozprzestrzenianie się wirusa HIV wśród kobiet ma zarówno korzenie socjopolityczne, jak i biologiczne: wynika z nierówności między płciami, struktur klasowych społeczeństwa i niedostępności opieki zdrowotnej. W wielu społeczeństwach możliwości edukacyjne i zawodowe dla kobiet są ograniczone. Na całym świecie kobiety są umieszczane w podporządkowanych stanowiskach i nie mają wolności do zadawania pytań lub żądania stosowania prezerwatyw. W większości społeczeństw, jeśli kobieta decyduje się pozostać samotna, wybiera życie ograniczone biedą i niestabilnością.
Kobiety przechodzące przez prezerwatywy i ulotki edukacyjne w rejonie Witbank, prowincja Gauteng w Republice Południowej Afryki. Brent Stirton / Getty Images.

Nierówność między płciami nie jest unikalna dla świata nie-zachodniego. W Stanach Zjednoczonych nierówność w zakresie dochodów ze względu na płeć spowodowała nieproporcjonalne wskaźniki ubóstwa wśród kobiet, w związku z czym opcje kobiet są ograniczone. Biedne kobiety, bez względu na narodowość, obawiają się utraty partnera płci męskiej, jeśli oznacza to również utratę bezpieczeństwa finansowego. Thandi sformułowała to najlepiej, gdy w dyskusji na temat związków seksualnych z mężczyznami zauważyła, że dla wielu kobiet to albo to, albo nic . Kiedy nic oznacza, że nie stać ich na jedzenie ani schronienie dla siebie lub swoich dzieci, naprawdę nie ma wyboru.
Obie historie tych kobiet pokazują, że HIV jest jednym małym kawałkiem większej układanki
[patrz też: endometrium niejednorodne, falsigra opinie, fitolizyna w ciąży ]
[hasła pokrewne: choroba behceta, choroba dekompresyjna, olx mysłowice ]

0 thoughts on “Kobiety, nierówność i ciężar wirusa HIV ad”