kronika

17 października
Święto Szkoły

Szkoła Podstawowa w Witowie – Kolonii obchodziła dziś święto Patrona – Jana Pawła II. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Wizytator Kuratorium Oświaty Beata Szarlej, Przewodniczący Rady Miejskiej w Sulejowie Adam Stobiecki, Radny Jan Ratajczyk, emerytowani pracownicy Szkoły: Urszula Banach, Marianna Gębarowska, Eugenia Kulbat, Jadwiga Tręda oraz Arkadiusz Winiarski. O godzinie 9.00. uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście uczestniczyli we mszy św. w kościele w Witowie. Następnie w szkole odbyło się ślubowanie klasy I. Uczniowie zostali pasowani przez panią Dyrektor Katarzynę Drańską. Od Radnego Jana Ratajczyka pierwszoklasiści otrzymali słodki upominek. Uczniowie klasy I zaprezentowali występ, podczas którego pochwali się swoimi zdolnościami recytatorskimi, wokalnymi oraz tanecznymi. Dzieci występowały pod czujnym okiem wychowawczyni Iwony Młynarczyk. Po maluchach zaprezentowali się uczniowie klas IV a i IV b oraz VI. Wspólnie z katechetką Anną Biazik-Ruszkiewicz przygotowali „program telewizyjny” poświęcony Janowi Pawłowi II. Na koniec zaproszeni goście złożyli pracownikom Szkoły i uczniom najlepsze życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Panowie Radni przekazali na ręce pani Dyrektor kwiaty i słodycze. Na zakończenie uroczystości Rada Rodziców złożyła serdeczne życzenia oraz wręczyła wszystkim obecnym oraz emerytowanym pracownikom kwiaty. Rada Rodziców przygotowała także słodki poczęstunek dla wszystkich gości i pracowników.

11 października
Różnorodność języków w UE

Uczniowie klasy VII uczestniczyli w lekcji poświęconej różnorodności języków
w Unii Europejskiej. Zajęcia przeprowadziła pani Monika Wiórek z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct - Filia w Sulejowie. Pretekstem do takiej tematyki był niedawno obchodzony Europejski Dzień Języków.
Pani Monika Wiórek przedstawiła uczniom prezentację multimedialną poświęconą językom obcym. Opowiedziła o najważniejszych językach europejskich. Podała kilka przykładów wyrazów, które tak samo wyglądają w różnych językach, ale zupełnie coś innego znaczą. Uczniowie dowiedzieli się, czym są palindromy, czyli wyrazy oraz zdania, które od tyłu i przodu czytane są w takim sam sposób. Pani Monika Wiórek przedstawiła także kilka popularnych zwrotów w różnych językach, np. Ich libe dich, I love you, Je t`aime.
Siódmoklasiści aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Chętnie wzięli udział w quizie podsumowującym lekcję. Wszyscy zostali nagrodzeni publikacjami o Unii Europejskiej.

11 października
Uczniowie klas II i III w bibliotece

Uczniowie klas II i III wraz z paniami Wandą Sawa i Małgorzatą Ostalczyk rozpoczęli cykl lekcji bibliotecznych, które będą odbywać się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oddziale dla Dzieci w Piotrkowie Trybunalskim. Zajęcia nosiły tytuł „Nie bójcie się wilka, o strachach słów kilka” i związane były z Halloween. Podczas spotkania panowała aura tajemniczości, duchy i duszki obecne były w wierszach, prozie czytanej przez panią bibliotekarkę. W trakcie lekcji dzieci rozwiązywały rebusy, krzyżówki. Szukały ukrytych przedmiotów na rysunku, układały rymy do wiersza. Wszystkim zajęcia bardzo się podobały, uczniowie z niecierpliwością czekają na kolejne.

10 października
Pokaz cyrkowy

Do Szkoły przyjechali artyści cyrkowi z Ukrainy. Przedstawili pokazy zręcznościowe z piłkami i maczugami. Stworzyli orkiestrę składającą się z uczniów klasy VII. Zaprezentowali umiejętności gołębi. Na koniec uczniowie mieli okazję dotknąć węża i zrobić sobie zdjęcie z wyjątkowo przyjaznym niedźwiedziem.

9 października
Powiatowy konkurs plastyczny "Bohaterowie Księgi Sędziów"

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego ”Bohaterowie Księgi Sędziów”. Zadaniem uczestników było opracowanie w formie graficznej lub ilustracyjnej jednego słowa związanego z Księgą Sędziów.
Uczniowie naszej Szkoły odnieśli duży sukces w tym konkursie: Natalia Kuśmierska
z klasy IV b zajęła III miejsce, Krystian Pieczyński z klasy III oraz Wiktoria Kowalska
z klasy VII otrzymali wyróżnienia. Laureaci otrzymali nagrody i dyplomy.

9 października
Dzień Głośnego Czytania Biblii

Uczniowie naszej Szkoły: Justyna Szamocka i Kacper Błaszczyk z klasy VII oraz Natalia Dąbrowska z klasy VI brali udział w Dniu Głośnego Czytania Biblii zorganizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Centrum idei „Ku Demokracji” w Piotrkowie Trybunalskim.
Spotkanie rozpoczęło się o godz. 17.00. w czytelni dla dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej. W programie było głośne czytanie "Księgi Sędziów", jednej z ksiąg Starego Testamentu, podsumowanie konkursu plastycznego.
Zgromadzeni mogli ponadto obejrzeć wystawę nagrodzonych i wyróżnionych prac uczniów oraz wystawę „Biblia w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej”.

7 października
XXII Ogólnopolskie Masowe Biegi Przełajowe w Wolborzu

W wyścigach uczestniczyli uczniowie klas: IV a, V, VI i VII.

4 października
Zjazd Rodziny Szkół imienia Jana Pawła II w Częstochowie

Uczniowie klas IV - VI z paniami: Marzeną Łągwą, Joanną Pełką oraz Martą Zawiślak uczestniczyli w XVII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasnej Górze.
„Idźmy naprzód z nadzieją!” - to hasło tegorocznej Pielgrzymki. Blisko 15 tysięcy pielgrzymów reprezentujących niemal 400 placówek edukacyjnych wszystkich typów, od przedszkoli do szkół wyższych, przybyło by podziękować Królowej Polski za ciągłe wstawiennictwo, a także pomodlić się w intencjach Ojca Świętego Franciszka, podziękować za pontyfikat św. Jana Pawła II oraz poprosić o obronę rodzin, świata
i Kościoła.

3 października
Teatrzyk profilaktyczny "Możesz odkryć siebie"

Nasza Szkoła gościła Teatr „Kurtyna” z Krakowa, którego aktorzy wystawili krótkie przedstawienie o tematyce profilaktycznej pt. „Możesz odkryć siebie”. Widowisko okazało się być ciekawym i wartościowym wydarzeniem dla uczniów, bowiem aktorzy w sposób żywy i ciekawy zaprezentowali współczesne zagrożenia, na jakie narażony jest młody człowiek. Przedstawienie ponadto zawierało przesłanie, przez co stało się dobrym wstępem do analizy postaw naszych podopiecznych.
Z pewnością uczniowie dowiedzieli się, jak ważna jest troska o własne bezpieczeństwo, umiejętność przyznawania się do błędów oraz brania odpowiedzialności za siebie i innych. Uczniowie na zakończenie spektaklu gromkimi brawami podziękowali za występ aktorów.

29 września
Maluchy w Bibliotece w Sulejowie

Uczniowie klas „0” i I wraz z wychowawczyniami: Karoliną Mierzwą i Iwoną Młynarczyk oraz panią Martą Zawiślak wybrali się na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki w Sulejowie. Celem podróży było nie tylko poznanie biblioteki i jej księgozbioru, ale także był to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Pani bibliotekarka oprowadziła dzieci po bibliotece, opowiedziała, jakie książki się tam znajdują oraz jak założyć „Kartę czytelnika”.
Po zwiedzeniu biblioteki dzieci wysłuchały kilku bajek czytanych przez panią bibliotekarkę Martynę i wychowawczynię klasy I panią Iwonę. Następnie uczniowie wypożyczali książki. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało od pań bibliotekarek słodycze.
Po wyjściu z biblioteki uczniowie "0" i klasy I udali się na krótki spacer po wale, aby podziwiać piękną Pilicę. Gdy wrócili do szkoły, przeczytali wypożyczoną książkę.
Uczniowie wraz z nauczycielami składają podziękowania Bibliotekarkom z Miejskiej Biblioteki w Sulejowie za miłe spotkanie.

29 września
VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

W dniu 29 września był obchodzony VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Nauka przedmiotów ścisłych jest efektywniejsza, gdy jest połączona z zabawą, której ten dzień dostarczył bardzo wiele. Nasza Szkoła po raz pierwszy przyłączyła się do ogólnoświatowej akcji, w której uczestniczy już 3883 organizatorów lokalnych z 32 krajów, są wśród nich: 3771 szkół z Polski, 95 z Francji, 16 z Ukrainy i innych. Nasza Szkoła uzyskała certyfikat licencyjny Organizatora Lokalnego obchodów VII WMTDay na swoim terenie.
Ze znajomości tabliczki mnożenia przepytani zostali uczniowie klas IV – VII. Tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia uzyskało 16 osób.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy do zabawy za rok. Koordynatorem akcji była pani Monika Furman.

29 września
„Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia z Matematycznym Zoo”

W obchody włączyła się pani Małgorzata Ostalczyk ze swoimi uczniami. Dzieciaki
z klas III i czworo z IV b wzięli udział w projekcie „Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia z Matematycznym Zoo”. Zmierzyli się ze specjalnie przeznaczoną grą online przygotowaną na podstawie znanej wcześniej uczniom tabliczki mnożenia na czas. Grę opracowali twórcy portalu "Matematyczne ZOO" oraz osoby wchodzące
w skład serwisu Fundacji Rozwoju Edukacji Matematycznej. Najlepszy wynik osiągnęła Sylwia Szydlik zdobywając 82 punktów. Wszyscy stanęli na podium, więc bardziej niż zdobyte punkty liczyła się wspólna zabawa.

27 września
Dzień Chłopaka

Uczniowie naszej Szkoły świętowali Dzień Chłopaka. Dziewczyny zadbały o to, żeby każdy chłopak dostał drobny upominek.
Samorząd Uczniowski z panią Joanną Pełką zajął się oprawą muzyczną i przygotował szereg zabaw.
Uczniowie klas młodszych świętowali we własnym gronie. Dziewczyny przygotowały słodki poczęstunek oraz oczywiście drobne upominki.

21 września
Lekcja z zakresu udzielania pierwszej pomocy
w klasie "0"

Lekcję z zakresu udzielania pierwszej pomocy poprowadziła pani Joanna Pełka. Dzieci dowiedziały się, jak fachowo przeprowadzić resuscytację, poznały numery alarmowe oraz każdy z uczniów miał możliwość poćwiczyć na fantomie. Dzięki takim "praktycznym ćwiczeniom" dzieci przekonały się, jak trudno przeprowadza się akcję reanimacyjną. Pani Pełka uświadomiła "najmłodszym kursantom", że trzeba oraz że warto pomagać, bo nawet samo wezwanie pomocy czy zadzwonienie pod numer alarmowy może uratować komuś życie.

20 września
Spotkanie muzyczne "Muzyka wielkiego ekranu"

W dźwięki największych hitów filmowych wprowadzili nas panowie: Janusz Kowalczyk i Jacek Pietrzak.
Muzycy wykonali utwory znane z musicali „Blues Brothers” oraz „Somewhere over the rainbow”. Opowiedzieli zebranym o instrumencie zwanym melodyką. Uczniowie mieli możliwość wziąć udział w konkursie na najdłużej zagrany dźwięk na tym instrumencie.
Pan Jacek Pietrzak zaprezentował jeszcze nietypowy instrument o nazwie theremin. To jest instrument elektroniczny. Wydaje dźwięk podobny do wiolonczeli lub skrzypiec, może także imitować ludzki głos. Muzycy przygotowali kilka zagadek muzycznych, które wykonanali na theremin.

16 września
Dożynki w Witowie-Kolonii

Więcej zdjęć i informacji na stronie Sulejowa www.sulejow. pl

15 września
Sprzątanie świata

Akcja Sprzątania świata odbyła się już po raz 24 . w Polsce. W tym roku hasło przewodnie brzmiało „Nie ma śmieci – są surowce”.
Celem tej edycji było uświadomienie ludziom, że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami. Należy je segregować, aby mogły ponownie być wykorzystane funkcjonując jako zasób w Gospodarce o Obiegu Zamkniętym (GOZ) albo jako rzeczy „z drugiej ręki” służyć innym.
W ramach tej akcji uczniowie naszej Szkoły sprzątali teren wokół budynku Szkoły oraz plac przy kościele.

4 - 8 września
Zbiórka darów

Nasza Szkoła włączyła się w akcję zbierania darów dla osób poszkodowanych
w nawałnicach na Pomorzu. Akcję zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci
i Młodzieży HARC. Przez cały tydzień uczniowie, rodzice, pracownicy Szkoły przynosili zeszyty, kredki, farby, długopisy i inne przybory szkolne oraz środki czystości. Część nauczycieli i rodziców przekazała pieniądze, za które kupiono środki czystości na kwotę 303 zł.
W piątek panie Joanna Pełka i Agnieszka Różycka zawiozły zebrane dary do siedziby Stowarzyszenia HARC. Wszystkie zgromadzone przybory i środki czystości zostaną
w niedzielę przewiezione na Pomorze, gdzie zostaną przekazane osobom poszkodowanym w sierpniowej nawałnicy.
Wszystkim tym, którzy włączyli się w zbiórkę darów, serdecznie dziękujemy.

4 września
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

Nowy rok szkolny uczniowie, nauczyciele i rodzice zaczęli od mszy świętej odprawionej przez ks. Proboszcza Franciszka Dowleszewicza w kościele w Witowie.
Następnie uczniowie klas V - VII wraz z panią Dyrektor Katarzyną Drańską oraz nauczycielkami Anną Biazik - Ruszkiewicz, Moniką Furman, Barbarą Lewandowską, Iwoną Młynarczyk, Joanną Pełka, Agnieszką Różycką i Magdaleną Szmich wzięli udział w uroczczystości upamiętnienia ofiar bombardowania Sulejowa.
Szczegóły na stronie Sulejowa - przejdź
Po uroczystościach w Sulejowie odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2017 - 2018 w Szkole w Witowie - Kolonii. Pani Dyrektor przedstawiła nowych nauczycieli oraz przekazała najważniejsze informacje dotyczące nowego roku szkolnego, roku pełnego zmian wynikających z reformy oświaty. Następnie uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami.