Skip to content

Naciek komórek jednojądrzastych i jego związek z ekspresją głównych antygenów kompleksu tkankowego i cząsteczek adhezyjnych w próbkach biopsji trzustki od nowo zdiagnozowanych pacjentów z cukrzycą insulinozależną.

2 lata ago

166 words

Przebadaliśmy próbki biopsyjne trzustki od 18 nowo zdiagnozowanych pacjentów z cukrzycą insulinozależną (IDDM) w celu wyjaśnienia mechanizmu niszczenia komórek beta. U ośmiu pacjentów stwierdzono wysepki trzustki u wszystkich pacjentów i zapalenie wysepek. Infiltracja jednojądrzastych komórek składała się z limfocytów CD4 + T, CD8 + T, B i makrofagów. Wśród nich dominowały limfocyty T CD8 + i następowały makrofagi. Ekspresję antygenów MHC klasy I zwiększono w komórkach wysp trzustkowych i śródbłonkowych u dziewięciu pacjentów. Ekspresja MHC klasy II była zwiększona w komórkach śródbłonka tych samych pacjentów. Ekspresja międzykomórkowej cząsteczki adhezyjnej-1 była zwiększona w komórkach śródbłonka u dwóch z dziewięciu pacjentów z hiper- presją MHC; w jednym z nich zwiększono także ekspresję antygenu 3 związanego z funkcją limfocytów. Spośród ośmiu pacjentów z zapaleniem wyrostka robaczkowego siedem wykazało nadekspresję MHC klasy I, podczas gdy u 2 z 10 pacjentów bez zapalenia wsadu wykazano to zjawisko (P <0,05). Związek pomiędzy zapaleniem warstewki a nadekspresją cząsteczek adhezyjnych nie był oczywisty. Podsumowując, ujawniliśmy ścisły związek między dominującym w limfocytach T zapaleniem trzustki a hiperpresją MHC klasy I w komórkach wysp trzustkowych. Sugeruje to, że infiltrujące limfocyty T CD8 + rozpoznają autoantygeny wysepek w połączeniu ze zwiększonymi cząsteczkami MHC klasy I i działają jako główne komórki efektorowe w odpowiedzi autoimmunologicznej przeciwko komórkom wysp trzustkowych w trzustkach IDDM. Rola cząsteczek adhezyjnych w patogenezie IDDM wciąż pozostaje wyjaśniona. Wizerunki [przypisy: choroba mortona, chłoniak rokowania, choroba dekompresyjna ]

0 thoughts on “Naciek komórek jednojądrzastych i jego związek z ekspresją głównych antygenów kompleksu tkankowego i cząsteczek adhezyjnych w próbkach biopsji trzustki od nowo zdiagnozowanych pacjentów z cukrzycą insulinozależną.”

  1. [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: syropy niskokaloryczne[…]