Skip to content

Obstetrics and Gynecology: A History and Iconography

2 lata ago

620 words

Położnictwo i ginekologia: Historia i ikonografia to trzecia poprawiona edycja Iconographia Gyniatrica, kompleksowa próba opowiedzenia historii położnictwa i ginekologii za pomocą obrazów. Zawiera ponad 1000 ilustracji anatomii kobiecej, embriologii, położnictwa, porodu, cesarskiego cięcia, narzędzi położniczych, karmienia piersią, antykoncepcji oraz książek położniczych i ginekologicznych. Przedstawia on spektakularny raport na temat historii położnictwa i ginekologii, z którymi trudno się zetknąć. powiedział po prostu werbalnie. Każda strona tej książki ma coś ciekawego do powiedzenia i do pokazania. Starożytny rzymski relief położnej uczęszczający do kobiety rodzącej. Wellcome Library, Londyn.

Położnictwo w jego najszerszym znaczeniu obejmuje cały cykl życia, od stworzenia nowej osoby do jej urodzenia. Dzisiaj diagnoza ciąży jest prosta i bezpośrednia. Jednak nie zawsze tak było, jak pokazano w rozdziale 2: Jeśli żyły w jej ramieniu uderzają w twoją rękę, powiedz: jest w ciąży (Brugsh Papyrus, 1350 pne). Podróżujemy w czasie z tego egipskiego metoda diagnozy ciążowej do średniowiecznego wprowadzenia uroskopii, do XIX-wiecznego francuskiego zastosowania testu zwanego błoną kjenską oraz do metody, ogłoszonej w 1928 r., opracowanej przez Aschheima i Zondka.
Do XIX wieku medycyna była podzielona na trzy części – medycynę, chirurgię i położnictwo – z położnictwem być może najstarszym oddziałem. Dlatego nie jest zaskakujące, aby znaleźć reprezentacje narodzin w prymitywnych rysunkach jaskiniowych epoki lodowcowej (rozdział 4). Ilustracje scen narodzin różnych narodów na przestrzeni wieków są być może najbardziej imponującą częścią książki. Wiele starożytnych mitów i legend związanych jest z położnictwem i ginekologią. Narodziny wielu bohaterów i bogów związane są z nienaturalną formą urodzenia przez cesarskie cięcie. Wynika to z faktu, że wynik cięcia cesarskiego był tak ubogi w czasach starożytnych i średniowiecznych, że jeśli noworodek kontynuował operację, wierzono, że bogowie musieli zaplanować wyjątkową przyszłość dla tej osoby. Niektóre przykłady takich osób w książce to Asklepios (grecki bóg medycyny), Juliusz Cezar, Budda, Adonis (grecki bohater) i Rustan (legendarny perski bohater). W rozdziale 11 znajdują się opowiadania i reprodukcje wielu miniatur, drzeworytów, płaskorzeźb i obrazów przedstawiających te wydarzenia.
Odchylenia od normalnych form ludzkich po urodzeniu intrygowały naukowców, artystów i zwykłych ludzi od stuleci. W rozdziale 14 znajdują się historie i ilustracje cyklopii (jedno oko), sympodii (zespolenie kończyn dolnych), janiceps (połączone twarze), acormia (głowa bez tułowia), phocomelia (brak proksymalnych odcinków kończyny) i inne wady wrodzone. Wiele fascynujących starożytnych i historycznych instrumentów ginekologicznych przedstawiono w rozdziale 17. Jest pokorą odkryć, że wiele procedur i instrumentów, które według nas wymyślono w ostatnich dziesięcioleciach, zostały opisane w rzeczywistości przed wiekami.
W wydaniu Encyclopaedia Britannica z 1967 roku, w historii medycyny i chirurgii, znajduje się następujący opis: Historia medycyny nie jest gałęzią medycyny; to sama medycyna Nie jest to po prostu pogoń za antykwariuszem ani hobby dla starszych i emerytowanych lekarzy. Historia medyczna . . . a jego badanie pozwala w pewnym stopniu odbić się na szerokim spojrzeniu na wczesne dni, kiedy lekarz był także filozofem [i]. . . przywrócić pacjenta na pozycję, którą powinien on posiadać; tj. tej z centralnej figury. Tak więc właściwie postrzegana historia medycyny staje się podstawą edukacji medycznej. Szczerze wierzę, że właśnie dlatego Gabinety Położnicze i Ginekologiczne powinny znaleźć swoje miejsce na półce każdego nowoczesnego położnika i ginekologa, a także z każdym zainteresowanym medyczna lub kulturowa historia zdrowia kobiet.
Samuel Lurie, MD
Edith Wolfson Medical Center, 58100 Holon, Izrael
[email protected] com
[hasła pokrewne: zrosty po usunięciu macicy objawy, nfz poznań sanatoria lista oczekujących, neurolog wrocław ]
[patrz też: borówka czernica, brodawki wirusowe, budowa stawu kolanowego ]

0 thoughts on “Obstetrics and Gynecology: A History and Iconography”