Skip to content

Trądzik różowaty ad 5

2 lata ago

545 words

Na podstawie doświadczeń klinicznych niektórzy badacze zasugerowali, że przerywane leczenie antybiotykami w małej dawce (250 mg tetracykliny na przemian dni) może być tak samo skuteczne jak wielokrotne dawki dobowe.34 Niekontrolowane badanie 10 pacjentów z umiarkowanym lub ciężkim trądzikiem różowatym, którzy mieli źle zareagował na leczenie przepisano 250 mg azytromycyny trzy razy w tygodniu; umiarkowaną lub wyraźną poprawę zaobserwowano u wszystkich pacjentów po czterech tygodniach terapii Doniesiono, że doustna izotretynoina podawana w małych dawkach jest skuteczna w zwalczaniu trądziku różowatego, który w innym przypadku byłby oporny na leczenie, ale działanie tego środka na przesuszenie oczu i skóry jest słabo tolerowane, a jego potencjał poważnych działań niepożądanych (w tym działanie teratogenne) jest sprzeczny jego stosowanie w rutynowej opiece. Stwierdzono, że miejscowa tretinoina jest tak samo skuteczna jak doustna izotretynoina po 16 tygodniach leczenia36 i może być pomocna w leczeniu pacjentów z grudkowo-trądzikowym trądzikiem różowatym, którzy również mają tłustą skórę.37
Anegdotyczne doniesienia sugerują, że Cucumis sativus (ogórek), zastosowany w schłodzonej pasty jogurtowej, jest pomocny w zmniejszaniu obrzęku twarzy trądziku różowatego, który jest inaczej odporny na leczenie38 i że masaż twarzy obejmujący ruchy obrotowe palców od centralnej do powierzchni obwodowej może poprawiają grudkowo-opuchnięte i obrzękliwe zmiany skórne. 39 Brakuje danych potwierdzających skuteczność któregokolwiek z tych sposobów leczenia.
Terapia podtrzymująca
Ponieważ nawrót występuje u około jednej czwartej pacjentów w ciągu kilku tygodni po zakończeniu leczenia ogólnoustrojowego, 40 miejscowych terapii jest zwykle stosowanych w celu utrzymania remisji.41 Wymagany czas trwania leczenia podtrzymującego jest nieznany, ale zalecany jest okres sześciu miesięcy. .42 Po tym czasie niektórzy pacjenci zgłaszają, że mogą utrzymać skórę wolną od zmian grudkowo-opuchliznowych za pomocą miejscowej terapii stosowanej na przemian dwa razy w tygodniu lub dwa razy w tygodniu, podczas gdy inni wymagają powtarzających się kursów leków ogólnoustrojowych.
Podtyp 3
Rycina 5. Rycina 5. Zaawansowana Rhinophyma (podtyp 3). W przypadku rhinophyma stopnia 3. dochodzi do powiększenia i zniekształcenia nosa, z widocznymi porami i zagęszczoną skórą z powodu rozrostu gruczołów łojowych i zwłóknienia tkanki łącznej. Występuje wyrostek robaczkowy i zniekształcony guzkowaty wygląd. U tej pacjentki rhinophyma towarzyszył łagodny grudkowo-trądzik różowaty, który dobrze reagował na miejscowe leki.
Phymatous trądzik różowaty występuje niezbyt często. Najczęstszą manifestacją fimiczną jest rhinophyma (znana jako whisky nose lub rum blossom ). W ciężkich postaciach (stopień 3), rhinophyma jest szpecącym stanem nosa wynikającym z hiperplazji zarówno gruczołów łojowych, jak i tkanki łącznej (ryc. 5). Rhinophyma występuje znacznie częściej u mężczyzn niż u kobiet (wskaźnik przybliżony, 20: 1), 43 i opisano kilka wariantów kliniczno-patologicznych.44 Chociaż rhinophyma często określana jest jako trądzik końcowy w fazie końcowej , może wystąpić u pacjentów z niewielkimi lub żadnymi innymi cechami trądziku różowatego. Diagnoza jest zwykle dokonywana na podstawie klinicznej, ale może być konieczna biopsja, aby odróżnić nietypowe lub guzowate, rhinophyma od tocznia pernio (sarkoidoza nosa); raka podstawnokomórkowego, płaskonabłonkowego i łojowego; naczyniakomięsak; a nawet chłoniak nosowy.45
Brak danych z randomizowanych badań dotyczących leczenia rhinophyma i długookresowych badań kontrolnych dotyczących odsetka nawrotów.
[podobne: velashape warszawa, falsigra opinie, fosfeny ]
[przypisy: olx darłowo, candidia, chłoniak rokowania ]

0 thoughts on “Trądzik różowaty ad 5”